LIETUVIŲ IŠEIVIJOS STUDENTŲ STAŽUOTĖ (LISS) 2021 – NEPAMIRŠTAMA STUDENTŲ VASARA LIETUVOJE

Ši vasara grupei lietuvių išeivių studentų iš JAV buvo nepaprasta. Jie penkias savaites stažavosi Lietuvoje pagal programą „Lietuvių išeivijos studentų stažuotė“ (LISS), kurią įgyvendina JAV lietuvių bendruomenė. Ši ambicinga ir intensyvi vasaros programa suteikia studentams galimybę ne tik stažuotis pagal savo studijų kryptį ir ateities karjeros poreikius, bet ir leidžia pajusti tikrąją Lietuvą įvairiausiais potyriais, pamatyti iš skirtingų pusių ir suprasti ją visai kita kokybe. Studentai taip pat ženkliai patobulina lietuvių kalbos žinias ir susipažįsta su Lietuvos kasdieniniu bei kultūriniu gyvenimu, šiose srityse vykstančiais pokyčiais.

„Džiaugiamės, kad norinčių dalyvauti LISS programoje Lietuvoje studentų skaičius vis auga. Nuo LISS įkūrimo praėjus daugiau nei dešimtmečiui programoje jau dalyvavo virš penkių šimtų jaunuolių. Nors šiuo nelengvu visam pasauliui pandeminiu laikotarpiu nei vienas negalėjome būti tikras dėl ateities, tačiau drąsiausi šeši studentai iš JAV nepabūgo dar žiemos metu priimti rizikingą sprendimą atvykti į Lietuvą ir patirti nuostabią vasarą. 

Stažuočių metu programos dalyviai galėjo kur kas geriau pažinti Lietuvą, jos vidinius procesus, bei sustiprinti savo socialinius ryšius. Taip Lietuva jiems tapo dar artimesnė. Taip pat LISS programa turi intensyvią kultūrinę programą – studentai keliauja po Lietuvą, susitinka su šviesiais Lietuvos žmonėmis taip giliau suvokdami lietuvių tapatybę. Taip pat jie atranda kuriančią, atvirą ir aukštųjų technologijų plėtra garsią, vis labiau vakarietišką Lietuvą. Studentai lankosi biomedicinos, lazerių įmonėse, aukštųjų technologijų mokslo centruose“, – sako LISS programos vadovė Romena Čiūtienė. Pasak jos, programos dalyviai, sėkmingai užbaigę stažuotę, ne tik gali savo gyvenimo aprašymą papildyti darbo Lietuvoje patirtimi, bet ir gauna universitetinių kreditų, nes JAV Lietuvių bendruomenė bendradarbiauja su Lietuvos universitetais: nuo 2010 m. – su Vytauto Didžiojo universitetu, 2017 m. – su Vilniaus universitetu  ir Vilniaus Gedimino technikos universitetu. 


LISS programos vadovė Romena Čiūtienė


\\v490fs02.lrsk.lrs.lt\katalogai$\ciutiene.r\Desktop\straipsnis_apie_LISS\programos_vadove_Romena_Ciutiene.jpg


Šią vasarą į programą atvyko 6 motyvuoti pasaulio lietuviai iš JAV. Studentai darbavosi Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje, Sveikatos apsaugos ministerijoje, Baltijos pažangių technologijų institute, Gyvybės mokslų centre Profesoriaus V. Šikšnio laboratorijoje, UAB „Direct Machining Control“. Kiekvienam studentui darbo (stažuotės) vieta buvo renkama pagal jo būsimą specialybę, atsižvelgiant ir į studento pageidavimus, ir į tai, kokias akademines žinias studentai jau turi įgyję savo universitete.

 „LISS programa yra labai vertinga gyvenimo patirtis. Mėgavausi ir labai vertinu laiką, praleistą LISS programos metu. LISS programos dėka mano vasara buvo prasminga, produktyvi, tačiau tuo pat metu ir be galo maloni. Praktiką atlikau lazerinių technologijų įmonėje, kur dirbau realų darbą ir prisidėjau prie svarbių projektų. Tik LISS programos dėka aš taip pat turėjau galimybę susitikti su svarbiais Lietuvos žmonėmis. Visa mūsų veikla buvo taip subalansuota, kad rimtus susitikimus keitė malonios patirtys – tokiu būdu visą laiką išlikome aktyvūs ir įsitraukę. Pagaliau šios programos dėka aš susitikau su kitais lietuviais, išsibarsčiusiais po JAV. Mes tapome artimais draugais, besimėgaujančiais lietuviška kultūra.“ – sako LISS programos dalyvis iš JAV Marius Tali. Stažuotė buvo intensyvi – po darbo valandų studentai dalyvaudavo susitikimuose su žinomais Lietuvos politikos, mokslo ir kultūros lyderiais, lankėsi ekskursijose ir dalyvavo viešuosiuose renginiuose. LISS dalyviai turėjo išskirtinę progą – buvo pakviesti į susitikimą su Pirmąja šalies ponia Diana Nausėdiene. Studentai buvo apdovanoti nuoširdžiu dėmesiu, net pusantros valandos trukusiu gyvu ir įtraukiančiu pokalbiu bei daug šypsenų. Kiekvienas buvo pakalbintas ne tik apie atliekamą stažuotę ir įspūdžius Lietuvoje, bet ir apie lietuvišką gyvenimą JAV, lietuviškas šaknis ir artimųjų likimus. Atsisveikinant kiekvienas studentas gavo po įpareigojimą – apkabinti ir padėkoti savo tėvams ir seneliams už puoselėjamą ir skiepijamą lietuvybę ir saugomą lietuvių kalbą. O kur dar susitikimai ir diskusijos įvairiausiomis temomis su Seimo Pirmininke Viktorija Čmilyte-Nielsen, Seimo nare, Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos pirmininke Dalia Asanavičiūte ir Vilniaus meru Remigijum Šimašiumi.


Pasaulio lietuvių vienybės dieną LISS programos dalyviai sutiko Lietuvos kariuomenės kariniame dalinyje su Lietuvos kariais. Vizito metu, merkiant šiltam vasaros lietui, kariai pristatė savo naudojamus ginklus ir ekipuotę, netgi surengė mažas varžybas, taip leisdami viską išbandyti praktiškai. Dieną vainikavo draugiškas tinklinio turnyras. 

 „Vizitas Gedimino štabo batalione buvo tikrai įdomi patirtis, kurią rekomenduotume bet kuriam kas domisi Lietuvos saugumu. Karinis dalinys ir jo vidaus tvarka darė didelį įspūdį. Kariškiai supažindino mus su karinio gyvenimo kasdienybe ir buitimi. Tiesą sakant patirtis buvo labai įkvepianti. Esame labai dėkingi Lietuvos kariams už šią galimybę„ – sako LISS programos dalyviai. 
LISS programos dalyviai turėjo galimybę susipažinti ir su labai unikalia Lietuvos gamta, kurios nerasite turistiniuose maršrutuose - žygiavo daug ištvermės pareikalavusiame žygyje pelkėmis, lankėsi kopose, miškuose, vaizdinguose maršrutuose aplink Vilnių.

Jaunuoliai taip pat patyrė senovės lietuvių pirties malonumus, sužinojo apie pirties tradicijas, išmoko rišti ir naudotis skirtingomis vantų rūšimis. Kaip teigė daugelis, tai buvo geriausia bandyta pirtis per visą gyvenimą!

Savaitgaliai buvo gausūs išvykomis – aplankyta Kuršių Nerija, dalyvauta Gyvosios archeologijos festivalyje Kernavėje, taip pat lankytasi Trakuose. Programos pabaigą vainikavo vaizdingas skrydis oro balionu virš Trakų ir Vilniaus apylinkių. Po tiek drauge patirtų įspūdžių, LISS komanda tapo tarsi šeima, kuriai išsiskirti buvo labai sunku.
„Dalyvavimas LISS programoje ir praleistos penkios mano vasaros savaitės Vilniuje, Lietuvoje, man padarė didžiulę įtaką. Nuo didelio jaudulio programos pradžioje kalbėti lietuviškai iki pirmosios šalies ponios Dianos Nausėdienės komplimentų dėl mano lietuvių kalbos ir galiausiai iki buvimo Nacionalinėje televizijoje. Visa tai nebūtų įvykę be LISS programos. Esu daugiau nei dėkinga, kad Vilniaus universitetinės ligoninės, kurioje atlikau praktiką apie mediciną, kurią taip myliu. Taip pat esu be galo dėkinga tokiai nuostabiai LISS programos koordinatorei ir programos draugams iš visų Jungtinių Amerikos Valstijų. JAV lietuvių bendruomenės dėka  mes susitikome ir kartu penkias savaites dalinomės meile Lietuvai“– sako LISS 2021 programos dalyvė Nikol Backo iš Čikagos. 

„Esu tikrai labai dėkingas už stažuotę šioje programoje ir praturtintą mano patirtį dirbant Baltijos pažangių technologijų institute. Turėjau galimybę pritaikyti savo žinias, taip pat dirbant su projektu išbandyti naujas idėjas. Labai džiaugiuosi sutikęs tiek įkvepiančių žmonių šią vasarą. Šie susitikimai atvėrė naują supratimą apie gyvenimą ir kultūrą Lietuvoje, bei šių reiškinių panašumus ir skirtumus nuo Jungtinių Amerikos Valstijų. Ačiū!“ – apibendrina LISS dalyvis Marius Petras Orentas.   


Visų LISS programos organizatorių ir dalyvių vardu nuoširdžiai dėkojame pagrindiniam LISS programos rėmėjui – Lietuvių fondui, be kurio ši programa negalėtų vykti. 

Naujienas apie LISS sekite https://www.facebook.com/LISSinternships ir Instagram @liss_summer_in_lithuania.

Romena ČIŪTIENĖ 

Comments

popular

Evanston įsigaliojo plastikinių maišelių draudimas

Mackinac Island pripažintas vienu gražiausių miestų Amerikoje

Kyla Čikagos nuomos kainos